Kliknij tutaj, aby wyszukać

Optymalizacja przyczepności opon

Przyczepność opony to bardzo ważny element, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Może się wahać od 1 do 10 w poniższym ogumieniu w zależności od jakości powłoki nawierzchni, konturów profilu opon, a przede wszystkim w zależności od warunków atmosferycznych.

Jest zatem kilka przypadków:

Nawierzchnia sucha

Idealne na suchą nawierzchnię są opony gładkie, takie jak w Formule 1. Te opony są nazywane oponami typu slick. Im opony są większe, tym większa powierzchnia ma kontakt z nawierzchnią i tym lepsza jest przyczepność.

Ten typ opon jest zastrzeżony dla jazdy na torze. Nie wolno jeździć na takich oponach po drogach. Mimo to istnieją opony typu semi-slick posiadające rowki, co pozwala Ci legalnie używać ich do jazdy.

Opony Lider posiada wiele opon typu semi-slick w magazynie :

Zaleta: Przyczepność jest dziesięć razy większa, samochód zdaje się być przyklejonym do drogi.
Wada: Podwozie pojazdu może ulec deformacji, jeśli nie jest wystarczająco sztywne.

Trzeba zatem zwrócić uwagę na dostosowanie opon do Twojego pojazdu, kierując się rodzajem opon, nie ich szerokością.

opona na suchej nawierzchni

Nawierzchnia mokra

Jeśli chodzi o ten typ nawierzchni, to nie przyczepność jest ważna, ale zdolność opony do odprowadzania wody, aby nie doszło do aquaplaningu. Rzeźba bieżnika jest zatem bardzo istotna. Rzeźba w kształcie litery V jest najbardziej skuteczna.

Zaleta: Znakomite odprowadzanie wody.
Wada: Mniejsza przyczepność, ponieważ szerokość bieżnika jest zredukowana przez rzeźbę.

opona na mokrej powierzchni

Nawierzchnia ośnieżona

Ten typ podłoża jest przyczyną wielkiej liczby stłuczek. W ekstremalnych przypadkach konieczne jest użycie łańcuchów, a nawet opon z kolacami. Kiedy temperatura spada poniżej 10°C, Twoje letnie opony nie będą już skuteczne. Należy się zaopatrzyć w opony zimowe.

Opony śniegowe są nacinane lamelami, czyli maleńkimi blaszkami, które optymalizują przyczepność do nawierzchni.

Zaleta: Ponacinanie lamelami opon zimowych pozwala na dobrą przyczepność w warunkach zimowych. Mając takie opony, nie musisz już stresować się śniegiem na drogach.
Wada: Ten typ ogumienia posiada mniejszą przyczpność na drodze suchej. Ponadto szybko się zużywa, jeśli jest używane przez cały rok.

opona na ośnieżonej drodze