Kliknij tutaj, aby wyszukać

"Tyre heat cycle" : cykl wzrostu temperatury

Pomimo ogromnego postępu w dziedzinie mechaniki i aerodynamiki, opony zawsze były i są podatne na uszkodzenia. Cykl grzania jest przydatnym środkiem służącym wzmocnieniu opon i ochronie jej trwałości.

Co to jest cykl grzania opony?

Cykl grzania jest miarą trwałości opony wyścigowej. To proces, któremu poddawana jest opona podczas każdej jazdy. To znaczy, że cykl trwa od momentu, w którym opona jest nierozgrzana aż do chwili zatrzymania pojazdu( temperatura wzrasta podczas jazdy).

Jaki wpływ ma cykl grzania na zużycie moich opon?

Kiedy opona opuszcza fabrykę, okres docierania opon jest niezbedny aby uzyskać jej optymalną wydajność. Jeśli chodzi o oponę wyścigową wynika to z nieregularnych wiązań między cząsteczkami kauczuku. Istnieją silne i słabe wiązania. Problem polega na pozbyciu się słabych wiązań, które powodują przedwczesne zużycie opony. To zjawisko odchylenia pozwala na rozerwanie słabych wiązań.

Jak umocnić strukturę opony?

Istnieje tyle cykli grzania ile rodzajów zastosowania opony. Najważniejszy cykl to cykl pierwszy. Aby jak najlepiej skorzystać z grzania opony należy zastosować się do następujących wskazówek.

Pierwszy cykl grzania powinien być stopniowy, zalecane jest zatem stopniowe zwiększanie prędkości i niewykonywanie gwałtownych manewrów.

Czas grzania powinien trwać od 10 do 15 minut. Aby to zrobić, wykonaj kilka okrążeń po torze, bez forsowania, stopniowo zwiększając prędkość. Przy ostatnim okrążeniu powinno osiągnąć się maksymalną prędkość i temperaturę. "Burns and donuts" są zakazane.

Po zatrzymaniu pojazdu nie wolno dotykać opon przez minimum 24H. Wzrost temperatury i tarcia podczas pierwszej jazdy służą rozerwaniu słabych wiązań.

Czas spoczynku pozwala cząsteczkom kauczuku odnowić się na rzecz silnych wiązań (tendencja do entropii systemu).

Z kolei drugi cykl grzania bez okresu spoczynku spowoduje mniejszą trwałość opony, ponieważ wiązania nie będą mieć czasu się odnowić.