Kliknij tutaj, aby wyszukać

Zmiana ciśnienia: wysokość i temperatura

Wzięcie pod uwagę tego, jak zmienia się ciśnienie w chwili wzrostu wysokości nie jest proste, ale ta bardzo przydatna informacja może nam pomóc w regulacji ciśnienia, które jest odpowiedzialne za poziom wydajności.

Oto wskazówki, które pozwolą Ci zrozumieć, co się dzieje kiedy podjeżdżasz pod górę swoim samochodem.

Po pierwsze, ciśnienie atmosferyczne zależy od wysokości, na jakiej się znajdujemy. Im jesteśmy wyżej, tym ciśnienie spada.

Jeśli pompujesz opony pod ciśnieniem 2.4 barów na poziomie morza, ciśnienie będzie stopniowo wzrastać podczas zmiany wysokości, ponieważ powietrze stawia coraz mniejszy opór.

To nie wszystko. Razem ze wzrostem wysokości, powietrze się ochładza i rozrzedza.

Powietrze, będąc gazem, podlega pewnym prawom fizyki. Jedno z nich wymaga, aby przy niższej temperaturze gaz się kurczył, co powoduje spadek ciśnienia.

Tak więc, spadek temperatury otoczenia ma wływ na temperaturę powietrza w oponach. Ciśnienie w oponach maleje.

Te dwa zjawiska - wzrost ciśnienia spowodowany zmianą różnicy pomiędzy ciśnieniem w oponach a powietrza atmosferycznego i spadek ciśnienia spowodowany ochłodzeniem gazu - dopełniają się wzajemnie.

A zatem, między małą i dużą wysokością, ciśnienie w Twoich oponach nie zmienia się w znaczący sposób. (choć z pewnością warto się zaopatrzyć w opony zimowe lub w łańcuchy śniegowe).