Kliknij tutaj, aby wyszukać

Jak przechowywać nieużywane opony?

Zdecydowałeś się w końcu na nową parę opon zimowych? Gotowy na stawienie czoła zimie i oblodzonym drogom?

Ale gdzie przechować opony? Łatwiej ustalić, gdzie ich nie przechowywać - ani w pokoju dzieci (są tam narażone na ryzyko przebicia), ani w kuchni (obecność tłustych produktów, wysokie temperatury), ani w łazience (wilgotność), niż gdzie znaleźć właściwe miejsce.

Oto krótkie streszczenie warunków do przestrzegania przy idealnej konserwacji.

Opony nie są stworzone do przechowywania przez długi czas. Przechowywanie ich przez kilka miesięcy w słabych warunkach może mieć fatalne skutki.

Przechowywanie zdemontowanych opon

Opony powinny być trzymane w miejscu osłoniętym przed światłem dziennym (ozon podrażnia kauczuk) i w niskiej temperaturze. Pomieszczenie musi mieć dobrą wentylację (bez przeciągów) .

Piwnica lub warsztat są lepsze od poddasza lub garażu z powodu dużych zmian temperatury.

Opony powinny być przechowywane w pozycji pionowej, aby uniknąć deformacji i montaż uczynić łatwiejszym. Opony nie mogą być wieszane lub układane w stertach.


Jeśli przechowujesz opony z białymi napisami, musisz je położyć tak, aby czarny kauczuk nie odbarwił białego.

Można również zapakować każdą z opon w plastikową siatkę ogrodniczą, starając się zatrzymać w niej jak najmniej powietrza, aby chronić oponę przed kurzem i wilgocią.

Aby przechować opony dętkowe, trzeba do połowy spuścić z nich powietrze.

Pamiętaj, aby sprawdzić dokładnie wnętrze opony przed montażem, ponieważ wilgotność może zaatakować metalową warstwę opony, a jej resztki mogą zatkać wentyl.

Należy przeprowadzać regularną rotację opon zdemontowanych, aby opona nie uległa odkształceniu.

Przechowywanie opon zamontowanych na obręcze

Przechowywanie opon zamontowanych na obręcze jest o wiele lepsze niż pierwsza opcja. Niemniej jednak, oznacza to posiadanie zapasowych obręczy. Należy przechowywać je leżące na boku, nie pionowo. Powinno się zawiesić koła.


Zalety: żadnych deformacji spowodowanych przechowywaniem.

Należy je przestawiać regularnie, aby uniknąć ryzyka odkształcenia.

Czy odkształcona opona nie nadaje się do użytku?

Zjawisko spłaszczenia, które jest wynikiem braku odpowiedniej opieki podczas przechowywania opon, znika po rozgrzaniu opony. Jednak spłaszczenie, które powstało w ciągu długiego okresu bez rotacji opony (ponad 6 miesięcy) może być oznaką nieodwracalnego uszkodzenia.

Niektóre opony są bardziej czułe od innych:

  • Opony wysokiej klasy wyposażone w indeks dużej prędkość są bardziej wrażliwe na zjawisko odkształcenia z powodu elastycznych właściwości nylonu, który zawierają.
  • Koło o wąskim profilu jest równie wrażliwe na to zjawisko.
  • Jesli opona jest zamontowana na obręczy, musi być napompowana pod zalecanym cisnieniem, aby uzyskać jej trwałość.

Ze względu na prawidłowe ułożenie opon, o którym pisaliśmy, należy oznaczyć opony (przód lewa, przód prawa, etc), aby zachować zasady bezpieczeństwa dla rotacji.

Przechowywanie opon zamontowanych na pojeździe

Aby nie zniszczyć opon w krótkim czasie, należy pozbyć opony ciężaru pojazdu, przechowując je na ochronnych klinach. Jeśli byłoby to niemożliwe, ciśnienie opon powinno być o 25 % zwiększone , a samochód przesuwany co 3 miesiące.

Należy przemieszczać unieruchomione pojazdy co trzy miesiące, aby uniknąć pojawienia się odkształceń.