Wyszukaj wg rozmiaru

Chcę kupić opony z kolcami

Opony z kolcami są przeznaczone do użycia w najbardziej ekstremalnych warunkach klimatycznych. Jeśli jeździsz w regionach o bardzo trudnych warunkach pogodowych, na drogach oblodzonych i pokrytych śniegiem, radzimy zakup opon z kolcami (pod warunkiem, że obowiązujące przepisy zezwalają na ich użycie).

Czym jest opona z kolcami?

Opona z kolcami jest wyposażona w metalowe końcówki na bieżniku, które zapewniają przyczepność pomimo oblodzenia drogi i obfitych opadów śniegu.

Jakie opony z kolcami warto kupić?

Oto najbardziej popularne modele opon z kolcami:

 • Nokian Hakkapeliitta 8
 • Nokian Hakkapeliitta 9
 • Michelin Agilis X-ICE North
 • Nokian Nordman 5
 • Toyo Observe G3 ICE
 • Sailun ICE Blazer WST1
 • Nankang Snow Winter SW-7
 • Yokohama IceGuard iG35
 • Goodyear Ultra Grip ICE Arctic
 • Dunlop ICE Touch
 • Continental IceContact 2
 • Bridgestone Noranza 001
 • Michelin Latitude X-ICE North Lxin2 +
 • Toyo Observe G3 ICE
 • Hankook Winter I*Pike RW11
 • Federal Himalaya WS2

Modele te są również dostępne w wersji "opon przystosowanych do wyposażenia w kolce". Aby zakupić opony w wersji "z kolcami", należy zawsze sprawdzić, czy w karcie opisu opony wyraźnie figuruje wyrażenie "z kolcami".

Najpopularniejsze wymiary:

Jakie są cechy opon z kolcami? Jak je wybrać? Czy wszystkie pojazdy mogą korzystać z tego typu opon? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w tym przewodniku.

Opony kolcowane: cechy

Opony kolcowane to gumowe powłoki, których bieżnik zawiera kolce lub korki. Ten antypoślizgowy mechanizm pozwala pojazdowi na dobrą przyczepność na śniegu i lodzie (gołoledź). Dzięki korkom, pojazd jest w stanie stawić czoła ekstremalnym warunkom pogodowym zimą.

Chociaż opony z kolcami są przydatne dla kierowców zimą, trzeba przyznać, że mają one pewne ograniczenia praktyczne w pozostałym czasie. Latem, na drogach niepokrytych lodem lub śniegiem, ich używanie stanowi duży problem. Kiedy są w bezpośrednim kontakcie z asfaltem, są głośne i raczej niewygodne w porównaniu do innych typów opon. Kolce mogą również uszkodzić asfalt, po którym jeżdżą koła. Mogą również być wyrzucane na bok pojazdu, gdy opony się zużywają. Dlatego we Francji, używanie opon z korkami jest ograniczone i regulowane przez prawo. Omówimy ten punkt w dalszej części artykułu.

Kiedy powinienem używać moich opon z kolcami?

Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 18 lipca 1985 r. dotyczącym antypoślizgowych urządzeń wyposażających opony, używanie opon z korkami jest dozwolone od soboty poprzedzającej 11 listopada do ostatniej niedzieli marca. Te daty mogą być zmieniane na podstawie specjalnego zezwolenia prefekta, jeśli warunki atmosferyczne tego wymagają.

Jakie są sankcje za używanie opon z kolcami poza dozwolonym okresem?

Używanie opon z korkami poza dozwolonymi okresami jest karane mandatem 4 klasy, co odpowiada kwocie 135 euro, zgodnie z artykułem R314-3 Kodeksu drogowego. Sankcja jest również taka sama za używanie tych specjalnych urządzeń na pojazdach, które nie są do tego uprawnione.

Czy istnieje oznakowanie i maksymalna prędkość do przestrzegania z moimi oponami z kolcami?

Kierowca pojazdu wyposażonego w opony z kolcami musi umieścić w dobrze widocznym miejscu z tyłu specjalny znak. Jest to wymienny dysk o średnicy 15 cm, który powinien być umieszczony na dolnej lewej części karoserii. Prawo pozwala również na umieszczenie naklejki na tylnej szybie. Wreszcie, umieszczony element powinien być widoczny na pojeździe tylko w okresie dozwolonym do używania tych kół. Zgodnie z Kodeksem drogowym (artykuł R413-7), w przypadku nieprzestrzegania tego przepisu, kierowca może zostać ukarany mandatem 2 klasy, czyli 35 euro zgodnie z przepisami.

Kiedy są wyposażone w te opony, w górach czy nie, pojazdy nie mogą przekraczać prędkości 90 km/h. Dotyczy to tylko samochodów osobowych, czterokołowców komunikacji miejskiej i pojazdów przewożących towary o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony.

Ta wartość jest zmniejszona do 60 km/h dla pojazdów interwencyjnych, pojazdów ratunkowych, pojazdów przewożących niebezpieczne materiały i pojazdów przewożących towary o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

Czy wszystkie pojazdy mogą korzystać z opon z kolcami?

We Francji, używanie opon z kolcami jest dozwolone dla pojazdów osobowych, pojazdów komunikacji miejskiej i pojazdów przewożących towary o masie poniżej 3,5 tony (rozporządzenie ministerialne z dnia 18 lipca 1985 r.).

Dla innych typów pojazdów, używanie tych opon może być dozwolone na podstawie specjalnego zezwolenia prefekta, jeśli warunki atmosferyczne tego wymagają.

Kiedy wybrać opony z kolcami?

Zima zbliża się wielkimi krokami i chcesz kupić nowe opony z kolcami? Jeśli tak, powinieneś najpierw wziąć pod uwagę swoje nawyki poruszania się po śnieżnej drodze.

Opony z korkami są zalecane jeśli jeździsz po drogach drugorzędnych, autostradach stale pokrytych śniegiem lub drogach wiejskich. Natomiast, jeśli twoja codzienna trasa obejmuje autostrady regularnie odśnieżane lub jeśli jeździsz po mieście, zaleca się raczej wybór tradycyjnych opon zimowych.

Opona samochodowa z kolcami: detalista czy fabryka?

Opony z kolcami zapewniają skuteczne hamowanie na lodowych powierzchniach. Ale, aby je założyć, trzeba wybrać między 2 typami, które mają swoje zalety i wady:

 • Opony z kolcami u detalisty ;
 • Opony z kolcami w fabryce.

Opony nowe z kolcami u detalisty (zwane również oponami do kolców) są średniej jakości i tańsze niż te od producenta. Są jednak głośniejsze i mniej trwałe. Detaliści zazwyczaj używają korków o niskiej wydajności, które zwiększają tarcie na asfalcie. To naturalnie powoduje wzrost poziomu hałasu.

Jeśli chodzi o produkty kolcowane w fabryce, oferują one lepszą wydajność. Są bardziej przyjazne dla środowiska i asfaltu, produkują mniej hałasu i mają dobrą trwałość. Co więcej, oferują wyższą wydajność niż te z opon z kolcami u detalistów. Korki używane w fabrykach są znacznie bardziej zaawansowane.

Co wybrać? Zdecydowanie radzimy założyć opony z kolcami bezpośrednio w fabryce na swoim pojeździe, aby jeździć bezpiecznie. Ich zakup to lepsza inwestycja, ponieważ będziesz z nich korzystać przez kilka lat. To pozwoli ci zaoszczędzić w średnim i długim okresie. Co więcej, utrzymasz swój pojazd w dobrym stanie przez dłuższy czas.

Jak często powinienem wymieniać moje opony z kolcami?

Koła są w stałym kontakcie z drogą i zapewniają połączenie między nią a pojazdem. Stan opony bezpośrednio wpływa na dobrą przyczepność do podłoża, prowadzenie pojazdu i odległość hamowania.

Aby dowiedzieć się, kiedy wymienić oponę, wystarczy sprawdzić wskaźnik zużycia umieszczony 1,6 mm w głównej rowkach bieżnika. Jeśli jest zużyty, należy przeprowadzić wymianę. Jeśli tego nie zrobisz, twój pojazd zostanie unieruchomiony i możesz otrzymać mandat.

Należy zaznaczyć, że poniżej 3 mm przyczepność opon jest już znacznie zmniejszona. Mogą one stracić kontakt z nawierzchnią, co znacznie zwiększa ryzyko aquaplaningu: poślizg, utrata kontroli, poślizg samochodu. W takich warunkach narażasz na niebezpieczeństwo swoje życie i życie innych użytkowników drogi. Zaplanuj więc wymianę tych opon przystosowanych do zimy, jak tylko zauważysz pierwsze oznaki zużycia.

Jaka jest żywotność opon z kolcami?

Określenie dokładnej żywotności opon z korkami jest niemożliwe. Ich trwałość zależy od wielu elementów, takich jak stan śnieżnych dróg, technologia produkcji, warunki pogodowe, styl jazdy, konserwacja, częstotliwość użytkowania

Ogólnie rzecz biorąc, po 5 latach użytkowania, koła powinny być dokładnie sprawdzone przez profesjonalistę. Dla bezpieczeństwa zaleca się nie przekraczać 10 lat użytkowania, nawet jeśli twoje koła wydają się nadal użyteczne. Chodzi o twoje bezpieczeństwo!

Jak oszczędzać moje opony z kolcami?

Chcesz przedłużyć żywotność wszystkich opon z kolcami w swoim samochodzie? Jeśli tak, można zredukować ich szybkość zużycia, stosując kilka wskazówek.

Przede wszystkim, powinieneś dbać o nie, utrzymując je w odpowiedni sposób. Zwracaj uwagę na ciśnienie w oponach i zużycie bieżnika. Powinieneś również kontrolować geometrię (równoległość i wyważenie) swoich opon co najmniej raz w miesiącu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Następnie, powinieneś wiedzieć, że twój styl jazdy może powodować szybsze lub wolniejsze zużycie twoich kół. Jazda zbyt szybka, gwałtowne hamowanie i gwałtowne ruszanie to praktyki, które przedwcześnie niszczą twoje opony wyposażone w korki.

Jakie są zalety kupowania opon z kolcami online?

Kupowanie opon online to dobry sposób na uzyskanie najlepszej ceny. Co więcej, masz prawo do szerokiej gamy produktów, spośród których możesz wybrać bez ograniczeń. To nie zawsze jest możliwe w sklepach stacjonarnych.

Online, masz możliwość przeczytania opinii i komentarzy (pozytywnych i negatywnych) poprzednich klientów przed dokonaniem zakupu. Pozwala to również na lepsze poznanie produktu przed jego nabyciem. Możesz również uzyskać informacje na temat rzeczywistej żywotności opon z kolcami, komfortu, jaki zapewniają…

Jak zamontować moje opony kupione online?

Tak jak sklep stacjonarny, sklep internetowy może zaoferować usługę montażu opon. Kiedy dokonujesz zakupu od naszego zespołu, nasza sieć mechaników jest do Twojej dyspozycji, aby pomóc Ci zamontować nowe opony. Zajmujemy się dostarczaniem opon do partnera Twojego wyboru. Ten ostatni skontaktuje się z Tobą natychmiast po dostawie, aby ustalić termin spotkania.

Co należy zapamiętać? Zimą, opony z kolcami są praktycznym rozwiązaniem dla lepszej trakcji na śliskich lub oblodzonych drogach. Są one gwarancją bezpieczeństwa, lepszego prowadzenia i komfortu jazdy. W Oponylider.pl, masz dostęp do bogatej kolekcji opon z kolcami najwyższej jakości. Wybierz teraz i skorzystaj z najlepszych cen na rynku.

LiveChat
Whatsapp Messenger