Kliknij tutaj, aby wyszukać

Przewodnik dotyczący przebitej opony

Uszkodzona opona może zostać naprawiona pod pewnymi warunkami:

  • Struktura wewnętrzna musi zostać zachowana. Jazda z oponami runflat lub magazynowanie pojazdu z oponami runflat są bardziej podatne na zniszczenia swojej struktury.
  • Uszkodzenia są widoczne na bieżniku. Bok opony musi być nietknięty.
  • Średnica otworu utworzonego przez obce ciało musi być mniejsze niż 6 mm. To wyklucza uderzenia w chodnik, pęknięcia lub rozcięcia.

Czy można naprawić oponę runflat? Tak, pod warunkiem, że przebita opona nie była używana! Dlatego opony runflat często są nie do naprawy.

Naprawa zewnętrzna

Naprawy zewnętrzne odbywają się przy użyciu knotów. Zasada jest bardzo prosta, naprawa jest tania i zajmuje kilka minut. Jednak naprawa za pomocną knotów nie jest zalecana przez producentów opon, ponieważ struktura wewnętrzna jest niezbadana. Naprawa zatem jest pobieżna.

Instrukcja obsługi:

  1. Znajdź dziurę spowodowaną przez wbicie się obcego ciała i użyj uchwytu w kształcie litery T, tzw. świderka, aby przygotować i oczyścić dziurę.
  2. Wbij knot w uchwyt do połowy jego długości. Należy nasmarować knoty klejem, chyba że były już nasmarowywane.
  3. Wsuń knot za pomocą uchwytu do dziury i zostaw tylko kilka centymentrów poza.
  4. Wyjmij delikatnie uchwyt tak, aby knot wwiercił się do wnętrza opony.
  5. Teraz należy odciąć nożykiem kawałek knota, który wystaje.
  6. Twoja opona jest naprawiona! Napompuj oponę i sprawdź, czy nie traci więcej niż 0,1 bara miesięcznie jak opona w idealnym stanie.

Naprawa wewnętrzna

Włożenie narzędzia do naprawy opon, zwane « grzybek » jest metodą najbardziej niezawodną, ale także najdroższą i wymagającą profesjonalnego wyposażenia. Należy zdemontować oponę, następnie wykonać różne czynności: czyszczenie, szczotkowanie, przebijanie, wulkanizacja « grzybka » i odcinanie wystającego elementu.

To rozwiązanie jest zalecane przez producentów.


To dwa najbardziej powszechne sposoby.