Wyszukaj wg rozmiaru

Chcę kupić opony do samochodu kempingowego

Opony przeznaczone do samochodów kempingowych mają na bokach oznaczenie "CP". Zostały one specjalnie zaprojektowane tak, aby wytrzymać duże obciążenie i zapewnić w takich warunkach użytkowania większą trwałość niż zwykłe opony.

Należy zawsze pamiętać o odpowiednim ciśnieniu w oponach podczas jazdy. Obniżenie ciśnienia w oponach powoduje zmniejszenie ich wytrzymałości na obciążenie. W przypadku ciężkich pojazdów, takich jak samochody kempingowe, może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie bieżnika.

Czy ciśnienie w tylnych oponach samochodów kempingowych powinno być wyższe?

Opony "CP" założone na tylnej osi samochodu kempingowego mogą być napompowane z ciśnieniem wyższym o 0,75 bara. Jeżeli w instrukcji producenta nie zostały zamieszczone inne wskazówki, można przyjąć, że jest to 4,75 bara z przodu i 5,5 bara z tyłu. W oponach z oznaczeniem "CP" nie spowoduje to odkształcenia bieżnika, ponieważ są one zaprojektowane tak, aby wytrzymać te wysokie ciśnienia.

Jakie opony kupić do swojego samochodu kempingowego?

 • Michelin XC Camping
 • Michelin Agilis Camping
 • Michelin Agilis Alpin
 • Pirelli Camper L6
 • Pirelli Chrono Camper
 • Pirelli Carrier Camper
 • Continental VancoCamper

Najpopularniejsze wymiary:

Wyruszenie w podróż i cieszenie się dobrymi wypadami podczas wakacji to Graal dla wszystkich miłośników podróży i pięknych miejsc kempingowych. Aby nie utknąć na drodze i nie musieć czekać na przyjazd lawety, lepiej dobrze sprawdzić stan swoich opon. Wyposażenie w odpowiednie i dobrej jakości opony to minimum, aby podróżować z lekkim sercem. Odkryj w tym przewodniku, który oferuje Oponylider.pl, przydatne porady, jak wybrać opony do swojego kampera i czerpać korzyści z inwestycji przez długi czas.

Dlaczego nie używać standardowych opon do kampera?

Kamper jest cięższy niż standardowe samochody osobowe. Ten wszechstronny środek transportu jest również wyposażony w ruchome mieszkanie (kuchnia, łazienka, toaleta...). Dlatego konieczne jest, aby miał koła zdolne do przenoszenia ciężkich ładunków.

Z tego powodu producenci opracowali bardziej wytrzymałe i odporne opony. Klasyfikowany jako pojazd użytkowy, kamper jest standardowo wyposażony w opony oznaczone literą C. Są to opony homologowane i zalecane do pojazdów użytkowych i furgonetek. Jednak kampery niosą znacznie większe obciążenia niż te kategorie pojazdów. Dlatego bardziej rozsądne jest wybranie wzmocnionej opony oznaczonej literami CP.

W rzeczywistości opony do kamperów oznaczone literami CP lepiej dostosowują się do wymagań tego pojazdu wakacyjnego, którego waga może wynosić do 3,5 tony. Nie tylko są odporne na większe ciśnienie (do 5,5 bara), ale także umożliwiają długie podróże bez stresu. Jest to więc idealny wybór.

Jak wybrać opony do kampera?

Opony do kamperów dostępne są w wielu wariantach: rozmiary, indeksy prędkości i obciążenia, marki... Nie wybiera się więc modelu na chybił trafił. Oto kilka porad, które pomogą Ci wybrać model opony, który idealnie dopasuje się do Twojego kampera.

Wymiary opon kampera

Aby nie kupować opon zbyt małych lub zbyt dużych dla Twojego pojazdu, napis na boku opony może Cię pokierować. Wygląda on następująco: 195/65 R15 91V (to tylko przykład).

Liczba 195 oznacza szerokość opony w milimetrach. Liczba 65 to jej wysokość wyrażona w procentach szerokości. Litera R oznacza, że jest to opona radialna. Rzuć więc okiem na ten napis i zamów modele o tych samych wymiarach.

Indeks obciążenia i prędkości

Nie wszystkie kampery mają ten sam gabaryt. Podczas gdy niektóre pojazdy mogą ważyć ponad 3,5 tony, inne są znacznie lżejsze. Opony, które nie mogą udźwignąć ciężaru pojazdu, mogą pęknąć w ruchu i zagrażać Twojemu życiu. Aby tego uniknąć, weź pod uwagę zalecany przez producenta indeks obciążenia przy wyborze opon.

Indeks obciążenia to waga (w kg), jaką może udźwignąć opona. Należy również przestrzegać indeksu prędkości. Jest to maksymalna prędkość, z jaką opona może poruszać się w dobrych warunkach.

Gdzie można znaleźć wartości tych dwóch indeksów? Weźmy pod uwagę wcześniej wspomniany przykład. Liczba poprzedzająca literę V (91) wskazuje indeks obciążenia. Indeks 91 oznacza, że koło nie może udźwignąć więcej niż 615 kg.

Co do indeksu prędkości, jest on reprezentowany przez jedną lub więcej liter (tutaj V, co oznacza, że prędkość opony nie może przekroczyć 240 km/h). Aby uzyskać więcej informacji na temat tych dwóch parametrów, zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat indeksów obciążenia i prędkości.

Zaopatrz się w opony śniegowe na zimę

Zima i jej ograniczenia są nieuniknione. Jeśli musisz poruszać się swoim kamperem w tym sezonie, musisz wyposażyć jego koła w opony śniegowe. To specyficzna kategoria opon, którą łatwo rozpoznać po oznaczeniu 3PMSF (płatek śniegu otoczony przez trzy szczyty górskie) na boku.

Opony zimowe są zaprojektowane do wytrzymania surowych warunków zimowych. Zapewniają większe bezpieczeństwo jazdy i chronią przed wyjechaniem z drogi oraz poślizgiem. Używanie opon 3PMSF nie jest obowiązkowe we Francji. Ale prawo wymaga ich w niektórych krajach europejskich (np. w Niemczech) w sezonie zimowym na drogach pokrytych śniegiem lub lodem.

Opony całoroczne, dobry kompromis na cały rok

Jeśli jesteś nomadą i jeździsz przez cały rok, opony All Season będą dla Ciebie bardziej praktyczne. Są wszechstronne i optymalnie dostosowują się do wymagań asfaltu latem i trudnych terenów. Te opony są również odporne na zimno, zapewniając zadowalające osiągi. Jednak te modele 4S nie są zaprojektowane do wytrzymania skutków ekstremalnej zimy. Zimą będą mniej wydajne niż opony śniegowe, a latem będzie podobnie, jeśli porównamy je do standardowej opony do kampera. Jednak, jeśli nie wybierasz się w góry i na bardzo oblodzone trasy podczas zimy, to dobry kompromis.

Kiedy powinieneś wymienić koła w kamperze?

Bardzo trudno jest jednoznacznie określić żywotność opon w kamperze. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak częstotliwość użytkowania, rodzaj dróg, konserwacja...

Należy zwrócić uwagę na:

 • Stan gumy (sucha lub całkowicie szara, nie jest już wydajna);
 • Stopień zużycia opony (osiągnięcie wskaźnika zużycia);
 • Data produkcji koła (zużycie naturalne wzrasta, a wydajność znacznie spada z czasem) ...

Aby dowiedzieć się, jak odczytać datę produkcji opony, przeczytaj nasz artykuł poświęcony DOT opon.

Ponadto prawo wymaga wymiany opony, gdy osiągnie wskaźnik zużycia. Jeśli masz wątpliwości, poproś specjalistę o sprawdzenie kół Twojego pojazdu i udzielenie Ci porady.

Jak przedłużyć żywotność opon kampera?

Szacuje się, że kamper jest używany średnio 17 razy w ciągu roku. Mimo to wielu właścicieli kamperów ma tendencję do zaniedbywania konserwacji pojazdu. Jest to jednak konieczne dla długowieczności wszystkich samochodów. Co zrobić, aby zapobiec przedwczesnemu zużyciu opon kampera i przedłużyć ich żywotność? Należy:

 • Regularnie kontrolować ciśnienie w oponach, aby uniknąć ich niedopompowania lub nadmiernego pompowania podczas jazdy;
 • Zawsze sprawdzać przed wyjazdem, czy obciążenie jest dobrze rozłożone na pojazd...

Oto kolejna wskazówka, którą możesz wypróbować: zamiana miejscami kół przednich i tylnych. Pełniąc jednocześnie funkcje napędowe i kierownicze, koła przednie zazwyczaj zużywają się szybciej. Zamiana ich miejscami z tylnymi co 10 000 kilometrów może znacznie przedłużyć ich żywotność. Upewnij się jednak, że przestrzegasz indeksów obciążenia.

LiveChat
Whatsapp Messenger