Wyszukaj wg rozmiaru

Chcę kupić opony do przyczepy kempingowej

Opony do przyczep kempingowych muszą być mocniejsze od opon konwencjonalnych. Są to opony wzmocnione "typu C", takie jak: 215/65 R16C 109R. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, zalecamy przeprowadzanie wymiany opon co najmniej raz na 6 lat.

Kiedy przyczepa kempingowa nie jest używana, zalecamy przestrzeganie poniższych zaleceń, aby uniknąć odkształcenia osnowy opon:

 • wymienić opony na specjalne wsporniki przeznaczone do dłuższego parkowania,
 • lub podnieść przyczepę kempingową za pomocą specjalnych podnośników tak, aby opony nie stykały się z podłożem,
 • lub podnieść przyczepę kempingową tak, aby zmienić pozycję opon o ćwierć obrotu, a następnie opuścić ją ponownie.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie opon do przyczep kempingowych?

Jeśli wskazania dotyczące ciśnienia nie zostały zamieszczone w instrukcji producenta, zalecamy napompowanie opon do ciśnienia 3 barów i maksymalnie 3,5 barów w przypadku opon wzmocnionych typu C. Jeśli ciśnienie zostało określone w instrukcji producenta, należy przestrzegać tych zaleceń.

Czy ciśnienie w tylnych oponach powinno być wyższe w przypadku holowania przyczepy kempingowej lub przyczep innego rodzaju?

Można dodać 0,4 bara ciśnienia w tylnych oponach w porównaniu do zaleceń obowiązujących przy normalnym użytkowaniu. Opony nie zostaną odkształcone.

Jakie opony kupić do swojej przyczepy kempingowej?

 • Michelin Agilis +
 • Hankook Vantra LT RA18
 • Goodyear Efficientgrip Cargo
 • Bridgestone Duravis R660
 • Michelin Agilis Crossclimate
 • General Tire Eurovan A/S 365
 • Nokian Cline VAN
 • Linglong GreenMax VAN
 • Apollo Altrust All Season
 • Achilles Multivan

Najpopularniejsze wymiary:

Karawana, jak każdy inny pojazd, musi być wyposażona w wysokiej jakości opony. Jest to ważne, aby kierowca mógł cieszyć się dobrymi wrażeniami z jazdy. Jakość opon wpływa również na prowadzenie pojazdu. Wybór opony do karawany powinien być dokonany z dużą starannością, ponieważ od niego zależy Twoje bezpieczeństwo i komfort jazdy. W tym przewodniku, Oponylider.pl oferuje praktyczne porady, jak wybrać opony do karawany i jak zwiększyć ich żywotność.

Jak rozpoznać oponę do karawany?

Ze względu na swoje imponujące gabaryty, karawana jest zaprojektowana do przenoszenia większych ładunków niż małe samochody. Jej opony są narażone na duże naciski i dlatego różnią się od klasycznych modeli. Opony do karawan łatwo rozpoznać po oznaczeniu "C” umieszczonym na ich boku. Jest to wskazówka, która potwierdza, że są one przystosowane do przenoszenia bardzo dużych ładunków na długich dystansjach. Opony z tym oznaczeniem są używane w karawanach, kamperach i samochodach dostawczych.

Możliwe jest również zamontowanie na karawanie opon do kamperów. Te modele, przystosowane do kamperów, są w stanie przenosić znacznie większe ładunki. Są to najlepsze rozwiązania, jeśli chcesz mieć bardzo dużą rezerwę bezpieczeństwa.

Kiedy należy wymienić opony karawany?

Zdecydowana większość specjalistów zgadza się, że żywotność opon karawany wynosi około 6 lat. Dlatego zalecają ich wymianę w tym okresie. Jednak wymiana może być wymagana, gdy opona jest zużyta. Może to nastąpić w dowolnym momencie. Sposób użytkowania pojazdu i jego konserwacja są również czynnikami wpływającymi na żywotność opon. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zdecydować, czy należy wymienić opony.

Wiek

Wiek kół jest ważnym wskaźnikiem. Wiek tutaj nie oznacza czasu użytkowania, powinien być określony na podstawie daty produkcji. Ta informacja jest zapisana na boku opon. Są to cztery ostatnie cyfry kodu DOT.

Niezależnie od tego, czy pojazd jest często używany, czy nie, jego opony się starzeją. Po pewnym czasie guma traci na skuteczności, dlatego ważne jest regularne kontrolowanie opon.

Głębokość bieżnika

Oto niezawodny wskaźnik, który pozwoli Ci podjąć właściwą decyzję. Oprócz czasu użytkowania, wiele innych czynników może być przyczyną zużycia opon karawany:

 • Obsługiwane ładunki ;
 • Słońce ;
 • Stan dróg ;

Do tych różnych elementów możemy dodać czas postoju. W rzeczywistości, długotrwałe postoje sprzyjają większemu zużyciu części bieżników opon, które są w kontakcie z ziemią. Powoduje to nieproporcjonalne zużycie tych pasów. Jest to jeden z powodów, które mogą motywować ich wymianę.

Średnia głębokość bieżnika opon oferowanych obecnie przez większość producentów wynosi 8 mm. Gdy osiągnie 3 mm, zaleca się wymianę kół. Nie czekaj na limit 1,6 mm wymagany przez prawo. Dlaczego? Guma o takiej grubości już straciła na skuteczności hamowania. Im dłużej zwlekasz z wymianą, tym większe są ryzyko wypadku.

Nie lekceważ również innych oznak starzenia: pęknięcia, nacięcia, pęknięcia…

Utrata ciśnienia

Jeśli jesteś przyzwyczajony do prowadzenia karawan, wiesz, że ich opony zwykle tracą od 1 do 2 PSI na miesiąc: to normalne. Jednak, jeśli ta liczba osiąga 50 PSI lub więcej, to zły znak. Opony karawany, które nieprawidłowo tracą ciśnienie, mogą utrudniać prowadzenie. Dlatego regularnie przeprowadzaj niezbędne kontrole, zwłaszcza przed każdą podróżą. Jeśli straty są zbyt częste i duże, to na pewno czas pomyśleć o wymianie.

Jak wybrać opony do karawany?

Najważniejsze kryteria do uwzględnienia przy zakupie opon do karawany to:

 • Wymiary ;
 • Indeks obciążenia ;
 • Indeks prędkości ;
 • Wybór marki.

Wymiary różnią się w zależności od producenta. Dlatego powinieneś wybrać opony o tych samych wymiarach co oryginalne modele. Dotyczy to zarówno wymiarów, jak i indeksu obciążenia i prędkości. Jazda na oponach o nieodpowiednim indeksie obciążenia jest bardzo niebezpieczna. Twoje opony mogą pęknąć, jeśli waga pojazdu przekroczy to, co mogą wytrzymać.

Jak znaleźć te różne informacje?

Nie wiesz, jak odczytać te różne wartości na oponie? Sprawdź bok i zauważysz napis w tej formie: 205/55RC16 91V.

Liczba 205 reprezentuje szerokość (czyli rozmiar) w milimetrach. 91 wskazuje indeks obciążenia i oznacza, że opona nie może przenosić wagi powyżej 615 kg przy maksymalnej prędkości. Indeks prędkości jest natomiast oznaczony literą (tutaj V). Przeprowadzając wyszukiwanie z tymi kryteriami, znajdziesz modele opon karawany, które pasują do Twojego pojazdu.

Zauważ, że są to klasyczne oznaczenia dla kół, które są montowane pojedynczo. W niektórych karawanach instalacje są wykonywane po 2 (mówimy o montażu sprzężonym). W takim przypadku opony karawany do instalacji mają podwójne indeksy. Weźmy na przykład: 195/50R15 104/102R. Oznacza to, że dla pojedynczego montażu dopuszczalne obciążenie wynosi 850 kg (indeks 102). Natomiast dla montażu sprzężonego wynosi 900 (104) kg.

Najważniejsze jest to, że wybrany indeks prędkości i obciążenia musi być zgodny z przepisami i odpowiadać wskazówkom producenta.

Jakie opony do karawany wybrać w zależności od pory roku?

Wybór opon zależy również od okresu, w którym planujesz kemping. Jeśli na przykład planujesz wyjazd w góry lub podróż zimą, musisz wybrać specjalne opony. Załóż na swój pojazd opony oznaczone M+S (Mud and Snow) i homologowane 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake). Ich używanie nie jest obowiązkowe we Francji, w przeciwieństwie do innych krajów (np. Niemiec), ale jest wysoce zalecane. Są one zaprojektowane, aby zapewnić lepszą przyczepność do podłoża w sezonie zimowym. Dzięki temu zwiększają komfort jazdy i zmniejszają ryzyko poślizgu.

Jak zwiększyć żywotność kół karawany?

Dobrze jest znać kryteria wyboru opon do karawany. Ale jeszcze lepiej jest wiedzieć, jak je używać, aby służyły jak najdłużej. Oto kilka porad, które Ci w tym pomogą.

Nigdy nie prowadź pojazdu na kołach o nienormalnym ciśnieniu. Możesz je napompować azotem, aby zredukować straty. Bardzo ważne jest, aby przestrzegać zalecanych wartości dotyczących idealnego ciśnienia dla opon karawany: między 3 a 4,5 bara. Zaleca się zwiększenie o 0,3 bara, aby skompensować szybką utratę, jeśli planujesz długą podróż.

Jeśli planujesz długotrwałe unieruchomienie pojazdu, użyj podnośników do podniesienia go, aby oszczędzić bieżniki (możesz również użyć innych specjalnych metalowych podpórek). Raz w miesiącu obróć o ćwierć obrotu wszystkie 4 opony, aby uniknąć ich deformacji.

Nasz wybór opon do karawany

Aby ułatwić Ci wybór, Oponylider.pl oferuje wybór produktów o wysokiej wydajności. W naszym katalogu znajdziesz następujące modele:

 • Agilis + od Michelin ;
 • Vantra LT RA18 od Hankook ;
 • Duravis R660 od Bridgestone ;
 • EfficientGrip Cargo od Goodyear…

Nokian Cline Van, Achilles Multivan, General Tire Eurovan A/S 365, Michelin Agilis Crossclimate i Apollo Altrust All Season to również wydajne modele opon do karawany, które znajdziesz u nas.

Model Vantra LT RA18 od Hankook jest jednym z najbardziej poszukiwanych przez naszych klientów. Zapewnia bardzo dobrą stabilność i optymalne bezpieczeństwo, jednocześnie przenosząc duże ładunki. Agilis + od Michelin jest również bardzo wydajny, nawet na mokrym asfalcie.

Co należy zapamiętać?
Opony do karawany rozpoznaje się po oznaczeniu "C” lub "CP” na ich boku. Należy regularnie kontrolować ciśnienie i zużycie.

LiveChat
Whatsapp Messenger