Wyszukaj wg rozmiaru

Chcę kupić opony całoroczne

Kierowcy coraz częściej decydują się na zakup opon całorocznych. Osiągi opon całorocznych stale się poprawiają, a ich wszechstronność pozwala kierowcom bezpiecznie jeździć przez cały rok.

Opony całoroczne doskonale nadają się do jazdy drogowej, jeśli jeździsz zwykle w obszarze, w którym temperatura wynosi od 0°C do +20°C.

Poza tym zakresem temperatur będą nadal sprawować się dobrze, ale ich parametry wydajnościowe są gorsze niż opon zimowych w temperaturze poniżej 0°C lub opon letnich, kiedy temperatura wynosi powyżej 20°C.

Różnice te są jednak prawie niezauważalne.

Czy opony całoroczne są homologowane na zimę?

Opony całoroczne z oznaczeniami 3PMSF (3 Peak Mountain Snow Flake) są dopuszczone do jazdy po śniegu w taki sam sposób, jak opony zimowe.

Jakie opony całoroczne wybrać?

Opony całoroczne stają się coraz bardziej popularne i z roku na rok sprzedają się coraz lepiej. Oto lista modeli, które cieszą się największym powodzeniem:

 • Michelin CrossClimate
 • Goodyear Vector 4seasons GEN-2
 • Nokian Weatherproof
 • Uniroyal AllSeasonExpert
 • Hankook Optimo 4S
 • Vredestein Quatrac 5
 • Hankook Kinergy 4S H740
 • Pirelli Cinturato All Season

Najpopularniejsze wymiary:

Bardzo popularny na kontynencie amerykańskim, gdzie pojawił się po raz pierwszy, opona na 4 pory roku coraz częściej i z powodzeniem pojawia się w codziennym życiu europejskich kierowców. Jest prezentowany przez producentów opon jako dobra alternatywa, aby uniknąć zmiany opon letnich i zimowych. Ale jakie są rzeczywiste wartości tych opon? Czym różnią się od innych, bardziej znanych modeli? Jak rozpoznać opony na 4 pory roku? Z Oponylider.pl masz odpowiedzi na wszystkie te pytania, które Cię nurtują!

Czym jest opona na 4 pory roku?

Znajdziesz go pod wieloma nazwami na rynku: opona All Season, opona All Weather, opona 4S, opona mieszana, opona na wszystkie pory roku, opona na każdą pogodę... Wszystkie te nazwy oznaczają hybrydową oponę, która znajduje się pomiędzy standardowymi oponami tzw. "letnimi" a oponami zimowymi. Jest to więc alternatywa, którą producenci proponują kierowcom, którzy chcą jeździć przez cały rok bez konieczności zmiany kół.

Aby opona 4S mogła być wydajna, mieszanka gumy używana do jej produkcji czerpie zarówno z sztywności opony letniej, jak i elastyczności opony zimowej. Projekt bieżnika jest również opracowywany tak, aby zapewnić optymalną przyczepność, niezależnie od tego, czy nawierzchnia jest sucha, mokra czy oblodzona.

Opony na 4 pory roku oferują interesujące osiągi na:

 • Suchym podłożu
 • Mokrym podłożu (w warunkach zimowych lub letnich)
 • Podłożu pokrytym śniegiem i lodem

Jak rozpoznać oponę na wszystkie pory roku?

Aby zidentyfikować oponę mieszana, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest sprawdzenie na boku, czy znajduje się tam symbol "Cztery pory roku", "All Weather", "All Season" lub "4S". Istnieje wiele oznaczeń specyficznych dla producentów, które wskazują, że opona jest na 4 pory roku, znajdź tutaj listę oznaczeń opon.

Ponadto, opony na wszystkie pory roku często mają oznaczenie M+S (Mud and Snow lub Błoto i Śnieg), a czasami można tam również znaleźć płatek śniegu otoczony górą (symbol 3 Peak Mountain Snow Flake lub 3PMSF, który jest zazwyczaj zarezerwowany dla opon zimowych). Te różne symbole informują Cię, że Twoje opony 4S będą miały dobre osiągi w warunkach zimowych. W porównaniu do standardowej opony, mogą na przykład skrócić drogę hamowania na śniegu i lodzie o 7%.

Opona na wszystkie pory roku ma prawie taki sam bieżnik jak opona zimowa, jej rowki są liczniejsze i bardziej wyraźne na środkowej części. Lamelki ułatwiają odprowadzanie wody. Pomimo podobieństw, które istnieją na poziomie rzeźby gumy obu typów opon, opona na wszystkie pory roku jest mniej miękka niż opona zimowa. Jej składniki są rzeczywiście badane, aby dostosować się zarówno do zimy, jak i lata lub pór pośrednich. Nie będzie więc tak twarda jak opona letnia, ale mniej miękka niż opona zimowa.

Opony mieszane coraz częściej homologowane "3PMSF"

Jednym z flagowych modeli w naszym katalogu jest Crossclimate firmy Michelin. Był jednym z pierwszych opon mieszanych, które otrzymały homologację 3PMSF. Sukces tej oferty skłonił innych producentów do wprowadzenia na rynek również kół na 4 pory roku z homologacją 3PMSF.

Wśród konkurentów Crossclimate można wymienić Weatherproof firmy Nokian czy Vector 4 Season GEN 2 marki Goodyear. To samo dotyczy koła All Season Expert 2 producenta Uniroyal, Pirelli Cinturato All Season i wielu innych modeli z naszej kolekcji.

Jakie są zalety opon na 4 pory roku?

Pierwszą zaletą kół 4S jest aspekt finansowy. Dzięki oponom All Season zmniejszasz koszty związane z magazynowaniem gum i wymianą opon 2 razy w roku.

Ponadto, nawet jeśli nie zaleca się łączenia opon zimowych + opon letnich, możesz połączyć zestaw opon letnich lub zimowych z zestawem kół na 4 pory roku.

Inną zaletą tych typów opon jest wszechstronność, którą daje im ich konstrukcja. Są zazwyczaj mniej wrażliwe na aquaplaning i oferują optymalną trakcję kół na śniegu. Są w stanie zapewnić Ci optymalny komfort jazdy zarówno latem, jak i zimą. Te modele są skuteczniejsze niż opony zimowe podczas pięknych pór roku. Podobnie, w porównaniu do opon letnich, oferują lepsze doświadczenia na oblodzonych powierzchniach.

Wady opon na wszystkie pory roku

Pomimo wcześniej wymienionych zalet, musisz mieć na uwadze pewne ograniczenia opon na cztery pory roku, aby korzystać z nich odpowiednio.

Ich pierwszą słabością jest to, że ich osiągi, choć poprawne, nigdy nie są wyjątkowe. Innymi słowy, w okresie mrozu, lub w ekstremalnych warunkach zimowych, opona zimowa będzie bardziej wydajna. Jeśli Twoja opona 4S może więc dostosować się do każdego rodzaju pogody, powinieneś jednak podjąć szczególne środki ostrożności, jeśli planujesz wyjazd w góry lub jeśli mieszkasz w miejscu szczególnie narażonym na mróz. To samo dotyczy lata. Na przykład, rzadko rywalizują z tradycyjnymi oponami, jeśli chodzi o drogę hamowania na suchym podłożu.

Ponadto, można również stwierdzić, że All Weather szybciej się zużywają latem z powodu miękkości ich gumy. Ale, biorąc pod uwagę, że są używane przez cały rok, ta mała słabość jest szybko rekompensowana.

Można również wspomnieć, że oferta nie jest tak bogata jak dla modeli letnich lub zimowych. Ale, aby ułatwić Ci zadanie, Oponylider.pl oferuje szeroki wybór w przystępnych cenach.

Do kogo są skierowane opony na 4 pory roku?

Większość europejskich kierowców nadal używa opon letnich przez cały rok. Jednak te ostatnie są mało wydajne zimą i mogą powodować poważne wypadki. Koła wyposażone w opony na 4 pory roku są więc prawdziwym zyskiem dla bezpieczeństwa. Są szczególnie zalecane, jeśli:

 • Mieszkasz w regionie, gdzie warunki klimatyczne są łagodne (z małą ilością lub brakiem śniegu, i letnimi temperaturami, które nie są ekstremalne).
 • Twoje możliwości finansowe są ograniczone i chcesz uniknąć zakupu dwóch zestawów opon i dokonywania zmiany każdego sezonu.

Jeśli nie mieszkasz w regionie górskim, a odwiedzasz obszary pokryte śniegiem tylko sporadycznie, możesz zachować swoje opony 4S. Zaleca się jednak, aby mieć łańcuchy śniegowe na wypadek, gdy droga byłaby trudna do przejechania.

Porada dotycząca prowadzenia

Gumy na wszystkie pory roku mają dobre osiągi, gdy potrafimy je oszczędzać. Aby skorzystać z Twojej inwestycji, prowadź spokojnie. Unikaj gwałtownego przyspieszania i hamowania. W ten sposób unikniesz zbyt szybkiego zużycia Twoich opon 4S.

Jak wygląda sytuacja z oponami All Season dla kamperów?

25% właścicieli kamperów odwiedza idealne miejsca do uprawiania sportów zimowych swoim pojazdem. Jeśli należysz do nich, zazwyczaj opony 4S będą w zupełności wystarczające. Nie będziesz potrzebował opon śniegowych. Jednak Twój wybór powinien być dokładniejszy, jeśli chodzi o indeks obciążenia tylnych kół. Te ostatnie często niosą większy ciężar, ponieważ większość wyposażenia pojazdu kempingowego znajduje się z tyłu.

Możesz na przykład skierować się ku oponom na 4 pory roku Agilis CrossClimate. Ich bieżnik w kształcie strzałek zapewnia doskonałą przyczepność na suchej nawierzchni, jednocześnie umożliwiając optymalne odprowadzanie wody. Ta opona, certyfikowana 3PMSF, zawiera 3 różne rodzaje gumy, aby dostosować się do każdego rodzaju warunków pogodowych, jednocześnie dostosowując się do dużych obciążeń, które zazwyczaj musi wytrzymać kamper. Dostępne w rozmiarach 15, 16 i 17 cali, są oferowane za około sto euro za sztukę.

Zauważ, że homologacja 3PMSF nie zwalnia Cię z posiadania łańcuchów metalowych lub kompozytowych w obszarach, które tego wymagają. We Francji, znak drogowy B26 poinformuje Cię o konieczności zamontowania łańcuchów śniegowych przed jazdą po drodze.

Co na koniec należy zapamiętać o oponach na 4 pory roku?

Stanowiąc prawdziwy kompromis, łączący zalety innych typów opon, opony All Season są doskonałą alternatywą dla kierowców, którzy nie mieszkają w regionie, gdzie zima i lato są ekstremalne. Jeśli rzadko zdarza się, że drogi, którymi jeździsz, są pokryte śniegiem, wybierz jeden z wielu modeli, które oferujemy na sprzedaż, aby uniknąć zmiany opon, gdy nadchodzą pory letnie i zimowe.

LiveChat
Whatsapp Messenger