Wyszukaj wg rozmiaru

Chcę kupić opony zimowe

W temperaturze poniżej 7°C opony zimowe zapewniają osiągi lepsze, niż opony letnie.

Mieszanka gumowa wykorzystywana w oponach zimowych jest specjalnie zaprojektowana tak, aby zapewnić wysoką odporność na zimno oraz doskonałą przyczepność i stabilność w najtrudniejszych warunkach pogodowych: na drodze oblodzonej lub pokrytej śniegiem, podczas opadów, itd. W zakresie temperatur pomiędzy +7°C a -40°C, bieżnik opony nie twardnieje i nieprzerwanie zapewnia bezpieczną jazdę.

Jakie są zalety opon zimowych?

Oprócz specjalnej mieszanki gumowej, rowki bieżnika są głębsze, a opona jest wyposażona w dodatkowe lamele, aby zapewnić optymalne parametry wydajnościowe w temperaturze poniżej 7°C:

  • Zmniejszona droga hamowania.
  • Lepsza przyczepność na drodze pokrytej śniegiem, oblodzonej lub śliskiej.
  • Większa stabilność.
  • Lepsze panowanie nad torem jazdy.
  • Zmniejszone ryzyko akwaplanacji.

Co oznaczają oznakowania 3PMSF i M+S?

Oznakowanie 3PMSF (3 Peak Mountain Snow Flake) jest jedyną homologacją, która gwarantuje najwyższe osiągi opon zimowych i zapewnia spełnienie wszystkich wymogów obowiązujących przepisów, jeżeli wymagają one użycia opon zimowych w danym okresie.

Oznakowanie M+S oznacza "mud" i "snow" (błoto i śnieg) - wskazuje, że opony mogą być wykorzystywane w trudnych warunkach pogodowych, ale nie posiadają certyfikacji "opon zimowych".

Wszystkie opony 3PMSF dysponują oznakowaniem M+S.

Czy możliwe jest ograniczenie wskaźnika prędkości opony zimowej?

Tak, można zmniejszyć wskaźnik prędkości o jedną literę w porównaniu do opon letnich. Na przykład, jeśli korzystasz z opon letnich 205/55 R16 91V, możesz założyć opony zimowe 205/55 R16 91H.

Nie można jednak zmienić wskaźnika obciążenia.

Opony zimowe jakiej marki kupić do swojego samochodu?

Większość producentów oferuje opony zimowe - oto lista najpopularniejszych modeli:

  • Dunlop Winter Response 2
  • Michelin Alpin 5
  • Aeolus SnowAce 2 AW08
  • Kumho WinterCraft WP51
  • Sava Eskimo S3+
  • Goodyear UltraGrip 9
  • Hankook i*cept RS 2 W452
  • Vredestein Snowtrac 5
  • Yokohama W.drive V905
  • Falken Eurowinter HS01
  • Firestone Winterhawk 3
  • Nokian WR D4

Najpopularniejsze wymiary:

Łańcuchy śniegowe

Aby poruszać się bezpiecznie po ośnieżonych drogach, OponyLider oferuje szeroki wybór łańcuchów śnieżnych po niskiej cenie.

Zobacz łańcuchy

Zestawy felgi + opony

Dla Twojego komfortu i bezpieczeństwa, OponyLider oferuje pakiety opony zimowych + felgi po obniżonej cenie.

Stwórz zestaw

Nasze wskazówki

Gdy tylko temperatura spada poniżej 7°C, koniecznym staje się zaopatrzenie pojazdu w opony śniegowe, które są o wiele bardziej wydajne i bezpieczne.

Kiedy pierwsze śniegi zaczynają padać, droga staje się biała i zamienia się w prawdziwe lodowisko. Staje się wtedy trudno utrzymać dobrą przyczepność na drodze na zwykłych oponach. Aby uniknąć wszelkich niedogodności, powinieneś wyposażyć swój pojazd w opony najbardziej odpowiednie do tej pory roku: opony zimowe. O co w nich chodzi? Dlaczego są przydatne? Jak możesz dokonać dobrego wyboru? Wszystko wyjaśniamy w tym przewodniku.

Czym jest opona zimowa?

Mówi się, że opony są certyfikowane jako "zimowe”, gdy spełniają wszystkie warunki do skutecznego i bezpiecznego użytkowania w okresie zimowym. Konkretnie, są to opony, które mają lepszą przyczepność na drodze niż letnie opony, gdy jest zimno (temperatury poniżej 7°C), pada deszcz, śnieg lub jest gołoledź.

Żadne francuskie przepisy nie zobowiązują Cię do jazdy na tych oponach podczas zimy. Jednak ich użycie jest wysoce zalecane, gdy temperatury zaczynają spadać poniżej 7 stopni. Pomyśl więc o ich zaopatrzeniu, najlepiej między październikiem a marcem, zwłaszcza jeśli mieszkasz w górach.

Zazwyczaj producenci radzą właścicielom pojazdów, aby dokonali zmiany w momencie przestawienia zegarów na czas zimowy. W rzeczywistości, powinniśmy przede wszystkim kierować się pogodą.

Jak rozpoznać oponę zimową?

Opony zimowe są łatwo rozpoznawalne. Na pewno zauważyłeś już oznaczenie "M+S” na niektórych oponach. Ten angielski napis (mud + snow) oznacza po polsku "błoto + śnieg”. Jest to obowiązkowe certyfikowanie dla opon zimowych. Można go również znaleźć na niektórych modelach opon letnich.

Wszystkie produkty z tym oznaczeniem nie są koniecznie przeznaczone do użytku w okresie zimowym. Modele naprawdę przystosowane do warunków zimowych to te, które spełniają normę 3PMSF (3 Peaks Mountain Snow Flake). Opony oznaczone 3PMSF są specjalnie zaprojektowane do wytrzymywania zimna, śniegu i gołoledzi. Są to więc prawdziwe zimowe wyposażenie specjalnie zaprojektowane, aby umożliwić Twojemu pojazdowi jazdę, gdy jest zimno i wilgotno. Łatwo je zidentyfikować po przedstawieniu 3 szczytów górskich, które otaczają śnieżynkę wygrawerowaną na ich bokach.

Rzadziej spotykane produkty z oznaczeniem ICE (Opony nordyckie) są również przystosowane do ekstremalnego zimna. Zazwyczaj można je znaleźć w północnych regionach Europy. Są bardziej wydajne niż modele certyfikowane 3PMSF. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat oznakowania opon, możesz przeczytać nasz artykuł na ten temat.

Dlaczego używać opon zimowych?

Jazda na oponach śniegowych ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest bezpieczeństwo jazdy. Dzięki składowi ich gumy, opony zimowe nie twardnieją, gdy zaczyna robić się zimno. W rezultacie, gwarantują lepszą przyczepność do drogi i bardzo dobre hamowanie na drogach pokrytych śniegiem lub lodem. Zarówno na ostrych zakrętach, jak i na prostej drodze, będziesz miał bardzo dobry komfort jazdy.

Ponadto, korzystanie z tych urządzeń przystosowanych do niskich temperatur i śniegu pozwala na przedłużenie żywotności Twoich opon letnich. Te mają tendencję do szybszego zużywania się, gdy są eksploatowane zimą. Trzymając je w ciepłym garażu podczas tego okresu każdego roku, zaoszczędzisz pieniądze.

Różne typy opon zimowych i ich zastosowanie

Opony zimowe dostępne są w trzech różnych wersjach. Wyróżniamy modele:

  • Klasyczne
  • Wysokiej wydajności
  • Nordyckie lub kolcowane

Aby dokonać dobrego wyboru opon zimowych, ważne jest, aby wiedzieć, jak działa każdy model.

Klasyczne opony zimowe

Klasyczne opony zimowe to te, które posiadają podstawowe certyfikaty (M+S). Dzięki swoim bieżnikom i licznych lamelom, gwarantują lepszą przyczepność na śliskich drogach. Są odpowiednie dla samochodów osobowych, SUV-ów, 4x4 oraz pojazdów użytkowych.

Możesz wybrać te modele opon, jeśli zimowe temperatury w Twoim regionie nie są ekstremalne. Zazwyczaj są one najbardziej przystępne cenowo.

Modele o wysokiej wydajności

Opony śniegowe o wysokiej wydajności mają znacznie lepsze właściwości niż poprzednie. Zazwyczaj na ich bokach znajduje się napis 3PMSF.

Dzięki swojej zwiększonej przyczepności, te opony zimowe gwarantują doskonałą przyczepność na drodze, nawet przy wysokiej prędkości. Mają również lepsze zdolności hamowania, zarówno na lodzie, jak i na śniegu.

Możesz wybrać te modele opon, jeśli zimowe temperatury w Twoim regionie są dość ekstremalne. Jest to gwarancja posiadania pojazdu używanego na co dzień.

Opony nordyckie lub kolcowane

Oto modele opon zimowych, które są odpowiednie dla najbardziej ekstremalnych warunków zimowych (do -40 °C). Gwarantują one doskonałą kontrolę nad Twoim samochodem, nawet w przypadku obfitej gołoledzi lub bardzo grubego śniegu. Łatwo je rozpoznać po ich bieżniku pokrytym metalowymi kolcami (od 100 do 500). To właśnie dzięki tym kolcom są tak wydajne i tak dobrze przylegają do drogi.

Są to modele odpowiednie dla kierowców, którzy mieszkają w regionach charakteryzujących się silnymi opadami śniegu.

Ze względów bezpieczeństwa, nie wolno jeździć szybciej niż 90 km/h, gdy te opony zimowe są zamontowane na pojeździe. Ta granica spada do 60 km/h dla ciężarówek i pojazdów przewożących niebezpieczne towary.

Jakie są inne kryteria wyboru Twojej opony zimowej?

Aby wybrać wydajne opony, nie wystarczy uwzględnić Twoich potrzeb lub budżetu. Należy również wziąć pod uwagę inne kluczowe kryteria:

  • Wskaźnik prędkości;
  • Wymiary;
  • Etykiety europejskie.

Wskaźnik prędkości

Podczas sezonu zimowego prawo pozwala Ci na korzystanie z opon, które mają wskaźnik prędkości niższy (o jedną literę mniej) niż opony przewidziane na Twój pojazd.

Wymiary

Oczywiście, musisz uwzględnić wymiary swoich oryginalnych opon, gdy decydujesz się na zamontowanie innych. Jest to pierwsza informacja, którą musisz podać, aby złożyć zamówienie. Jak możesz zidentyfikować wymiary swojej opony? Na jej boku zobaczysz napis podobny do tego: 225/55 R17.

Liczba 225 reprezentuje szerokość opony w milimetrach. Wskaźnik, który pojawia się przed R, to wysokość wyrażona w procentach szerokości. Ostatnia liczba (tutaj 17), wyrażona w calach, informuje Cię o wewnętrznym średnicy Twojej opony.

Możesz również bezpośrednio znaleźć wartości oryginalne zalecane przez producenta w instrukcji obsługi Twojego samochodu lub na drzwiach pojazdu.

Etykiety europejskie

Jeśli chcesz wyposażyć swój samochód w najlepsze opony na zimę, musisz odwołać się do ich etykiet. Etykietowanie opon na sprzedaż w Europie stało się obowiązkowe od listopada 2012 roku. Dzięki tym etykietom, otrzymujesz cenne informacje na temat wydajności opon zimowych. Etykiety europejskie informują Cię o trzech następujących cechach:

  • Poziom hałasu lub hałas toczenia opony (w decybelach);
  • Stopień przyczepności na mokrej nawierzchni (od A do F);
  • Opór toczenia (od A do G), który wpływa na zużycie paliwa.

Ile opon zimowych należy zamontować dla lepszych wyników?

W zależności od Twojego budżetu, możesz zdecydować się na zamontowanie tylko dwóch opon śniegowych na swoim pojeździe podczas sezonu zimowego. To będzie już lepsze niż nic. Jednak, aby uzyskać optymalne wyniki przyczepności i hamowania na drogach podczas zimy, zaleca się montaż 4 opon zimowych. Pozwoli to uniknąć niektórych problemów z przyczepnością, które są bardzo częste, gdy montuje się różne rodzaje kół na tym samym pojeździe.

LiveChat
Whatsapp Messenger